بخش ها

6-تفاوت اددان دامین ساب دامین و پارک دامین چیست؟ چاپ

  • Addon domain, Sub domain
  • 0

تفاوت Addon domain و Sub domain و Park domain  چیست؟
در این آموزش قصد داریم تفاوت بین انواع دامنه هایی که می توانیم بر روی هاست خود داشته باشیم را به صورتی کاملا واضح و روان بررسی کنیم. بسیاری از کاربران تازه کار در استفاده از این نوع دامنه ها دچار سردرگمی شده و نمی دانند از کدام نوع در چه موقعی باید استفاده کنند و یا حتی تفاوت آن ها را نمی دانند .در ادامه به بررسی  انواع دامنه های قابل استفاده در سرویس های میزبانی خواهیم پرداخت همچنین تفاوت های این نوع دامنه ها مشخص می گردد.
دامنه ی اصلی چیست ؟
دامنه ای می باشد که بعنوان دامنه ی اصلی اکانت تعریف می شود. بر روی یک سرویس هاست نیز تنها یک نام دامنه ی اصلی می تواند در یک زمان وجود داشته باشد و سایر دامنه ها بعنوان دامنه ی فرعی تشخیص داده می شوند. نام دامنه ی اصلی برای ایجاد اکانت های هاستینگ و تعریف یوزر استفاده می شوند و در آدرس های ایمیل اصلی نیز درج می گردد.
به عنوان مثال :
دامنه اصلی: www.yourdomin.com
 
Park domain یاAlias domain چیست ؟
دامنه هایی که بر روی دامنه ی اصلی پارک می شوند به این صورت عمل می کنند که محتوای دامنه ی اصلی و سایت اصلی را نمایش می دهند و در واقع می توان گفت برای استفاده ی همزمان از پسوند های مختلف دامنه با یک نام برای سایت از پارک دامین استفاده می شود. برای مثال اگر دامنه ی yourdamin.com     دامنه ی اصلی ما باشد، می توانیم دامنه های yourdamin.ir  و yourdamin.net    وyourdamin.org  و … را نیز با انواع پسوند ها بر روی دامنه ی اصلی پارک کنیم و همه ی این دامنه ها محتوای یک سایت را نمایش خواهند داد.
به عنوان مثال :
دامنه اصلی : www.yourdomin.com
پارک دامین : www.yourdomin.ir  /  www.yourdomin.net  /  www.yourdomin.org  /  www.yourdomin.in
 
Addon domain یا دامین اضافه چیست ؟
دامنه ی Addon شده به دامنه ای گفته می شود که بر روی هاستی با یک دامنه ی اصلی دیگر اضافه می گردد ولی محتوایی مجزا از دامنه ی اصلی را نمایش می دهد. این نوع دامنه نیز از طریق اکانت دامنه ی اصلی مدیریت می شود و در هاست اصلی اضافه می شود ، برای هر دامنه ی اضافه شده نیز در بخش مدیریت فایل ها ، public_html   پوشه ای منحصر بفرد با نام دامنه ایجاد می شود که محتوای سایت اضافه شده را در آن مسیر می توان آپلود کرد. بر روی هر هاست بسته به امکاناتی که میزبانی به پلان هاست شما اختصاص داده اند می توانید دامنه Addon کنید. در واقع با استفاده از قابلیت می توانید سایت های مجزا با محتوای متفاوت بر روی یک هاست مشترک داشته باشید.
به عنوان مثال :
دامنه اصلی : www.yourdomin.com
دامین اضافه : www.otherwebsite.com
 
 Sub domain چیست ؟
ساب دامنه یا زیر دامنه ، پیشوندی است که قبل از نام دامنه ی سایت قرار می گیرد و می توان از آن برای اهداف مختلف مثلا سازماندهی بخش های مختلف سایت استفاده نمود. فرضاً شما یک سایت دارید که می توانید با ایجاد ساب دامین هایی فروشگاه ، وبلاگ و … استفاده کرد. نمونه هایی از ساب دامین  blog.Yourdomain.com، Shop.Yourdomain.comمی باشد. شما برای هر تعداد دامنه ای که داشته باشید می توانید ساب دامین تعریف کنید. در نتیجه در این آموزش ما تفاوت های میان دامنه ی اصلی، دامنه ی پارک شده، دامنه ی ادان شده و ساب دامین را آموختیم، پس در آینده می توانیم برای کار های متفاوتی از انواع این دامنه ها استفاده ی بهینه کنیم و سایت خود رابه صورت سازماندهی شده و بهینه طراحی کنیم.
به عنوان مثال :
دامنه اصلی : www.yourdomin.com
پارک دامین : www.yourdomin.ir  /  www.yourdomin.net  /  www.yourdomin.org  /  www.yourdomin.in
اددان دامین : www.otherwebsite.com
ساب دامین : www.blog.yourdomin.com  /  www.dl.yourdomin.com  /  www.shop.yourdomin.com
 

آیا این پاسخ مفید بود؟

« بازگشت